ju wykonywanej pracy. Poszczególne rodzaje kursów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy posiadają różne okresy ważności. Tak więc szkolenie BHP dla pracodawców i osób kierujących pracownikami powinny się odbywać co okres pięciu lat. Kurs dla pracowników inżynieryjnych, dla pracowników służby BHP oraz dla pracowników z narażeniem na niebezpieczne czynniki także posiada pięcioletni okres ważności. Z kolei szkolenia BHP dla pracowników administracyjnych i biurowych muszą być przeprowadzane raz na sześć lat. Najkrótszy okres ważności, bo tylko roczny, posiadają szkolenia BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych, głównie dlatego, że charakter ich pracy jest najbardziej narażony na niebezpieczeństwo pod względem wypadków. Kurs dla pracowników na stanowiskach robotniczych, których praca nie jest tak bardzo narażona na niebezpieczeństwa, jest ważny trzy lata.
Jakie są zalety kursu BHP online
Bardzo wiele firm BHP oferuje przeprowadzanie obowiązkowych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy za pośrednictwem odpowiednich platform internetowych. Rozwiązanie to posiada wiele zalet, zarówno dla prowadzących szkolenia, jak i dla samych uczestników. Wiele przedsiębiorstw oraz instytucji korzysta ze szkolenia BHP online. Największą zaletą szkolenia BHP online jest dostęp do kursu z każdego miejsca, jeśli tylko posiada się internet. Ponadto liczba uczestników w danym kursie może być większa, niż przy prowadzeniu standardowego szkolenia. Internetowa forma szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy jest wygodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców oraz pracowników, którzy posiadają obowiązek posiadania ważnego szkolenia BHP. Szkolenie BHP online jest jedną z najwygodniejszych form prowadzania kursu dotyczącego odpowiedniego zachowania bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy, ponieważ pozwala w łatwy sposób zapoznać uczestników z panującymi zasadami i wzorami zachowań. Istnieje wiele zalet skorzystania z oferty szkolenia BHP w formie internetowej.
Ważność szkolenia BHP
Posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP jest obowiązkowe dla pracowników oraz pracodawców, co wynika z przepisów prawnych znajdujących się w Kodeksie pracy. Do zadań pracodawcy należy zapewnianie swoim pracownikom właściwych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Posiadanie ważnego szkolenia BHP jest istotne nie tylko ze względu na obowiązek prawny, ale także ze względów szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Kurs BHP prowadzony przez wykwalifikowanych specjalistów zaznajamia pracowników z obowiązującymi zasadami i przepisami zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa w danej firmie. Znajomość przepisów BHP może okazać się kluczowa w zapobieganiu różnym niebezpiecznym sytuacjom w miejscu pracy. Szkolenie BHP jest odpowiednio dobierane do rodzaju wykonywanej pracy oraz zajmowanego stanowiska, więc informacje zawarte w kursie są dopasowane do zagrożeń wynikających z wykonywania danego zawodu. Z innymi zagrożeniami spotyka się pracownik biurowy, a z innymi pracownik na stanowisku robotniczym.
Jak długo trwają szkolenia BHP
Posiadanie ważnego szkolenia BHP jest obowiązkowe dla pracowników i pracodawców, co wynika z przepisów zawartych w Kodeksie pracy. Szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy można podzielić na wstępne i okresowe. Wstępne szkolenie BHP jest przeznaczone dla pracowników zaczynających pracę w danym zakładzie, zawiera więc jedynie podstawowe informacje na temat bezpieczeństwa. Wstępny kurs BHP trwa około trzech godzin. Czas trwania okresowych szkoleń bezpieczeństwa jest uzależniony od rodzaju kursu, a tym samym od ilości przedstawianego materiału. Okresowe szkolenie dla pracowników biurowych powinno trwać minimum osiem godzin, a sam kurs jest bardzo często połączony z samokształceniem uczestników. Z kolei szkolenie BHP przeznaczone dla pracodawców oraz innych osób kierujących pracownikami trwa około szesnastu godzin. Czas trwania szkolenia BHP zależy więc od rodzaju wybranego kursu oraz ilości zawartego w nim materiału do przyswojenia. Okresowe szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy mogą więc trwać osiem, jak i szesnaście godzin, nie licząc czasu przeznaczonego na samokształcenie.