eny pracy zajmuje się prowadzeniem okresowych szkoleń BHP. Okresowe szkolenia BHP są obowiązkowe dla każdego pracownika, niezależnie od zajmowanego stanowiska, a prowadzeniem samych szkoleń zajmują się odpowiednio do tego wykwalifikowani specjaliści. Każde wstępne szkolenie BHP składa się z tak zwanego instruktażu ogólnego oraz z instruktażu stanowiskowego. Po ukończeniu wstępnego szkolenia BHP uczestnik otrzymuje specjalną kartę wstępnego szkolenia, która jest dokumentem poświadczającym posiadanie ukończonego szkolenia wstępnego przez pracownika. Firma BHP oferująca szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy, zarówno wstępne, jak i okresowe, zatrudnia specjalistów, którzy w sposób jasny i przejrzysty przekazują uczestnikom kursu wiedzę z zakresu BHP. Za przyjęcie pracownika bez wstępnego szkolenia BHP pracodawcy może grozić kara pieniężna.
Co należy wiedzieć o wstępnym szkoleniu BHP
Jednym z wielu obowiązków, które ciążą na pracodawcy, jest zapewnienie odpowiednich szkoleń BHP zatrudnionym pracownikom. Szkolenia BHP dzielą się na wstępne szkolenia oraz na szkolenia okresowe. Wstępne szkolenie BHP jest przeznaczone dla wszystkich pracowników, którzy zaczynają pracę w danym miejscu. Pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że powinien zatrudnić pracownika, który posiada ukończone wstępne szkolenie BHP. Wstępne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy muszą ukończyć wszyscy zatrudnieni pracownicy, niezależnie od tego, na jakim stanowisku wykonują swoją pracę. Dokumentem, który potwierdza ukończenie odpowiedniego kursu z bezpieczeństwa i higieny pracy, jest karta szkolenia wstępnego. Pracodawcę, który zatrudnił pracownika bez ukończonego szkolenia wstępnego może czekać kara finansowa, warto więc pamiętać o tym, jak istotne są wstępne szkolenia BHP. Firma działająca w branży BHP oferuje przeprowadzanie wstępnych szkoleń BHP przeznaczonych dla wszystkich pracowników.
Jakie przepisy są w Kodeksie Pracy
Kodeks jest aktem normatywnym, który zawiera odpowiednio usystematyzowany zbiór przepisów regulujących konkretną dziedzinę stosunków społecznych. Samo pojęcie kodeksu było stosowane już w średniowieczu, gdzie oznaczało po prostu zbiór określonych zasad, wartości i zachowań odpowiednich danej grupie. Współcześnie w prawie kodeks zawiera przepisy, które regulują daną dziedzinę życia społecznego. Kodeks pracy jest więc aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów regulujących prawa oraz obowiązki objęte stosunkiem pracy do wszystkich pracowników, a także pracodawców. Kodeks Pracy składa się z kilkunastu działów, które zawierają przepisy prawne regulujące konkretne zagadnienia związane z pracą. Jednym z istotnych aspektów, który jest zawarty w Kodeksie Pracy, jest regulowanie przepisów dotyczących BHP. Jeden dział w Kodeksie jest poświęcony właśnie bezpieczeństwu i higienie pracy. Przestrzeganie przepisów dotyczących BHP jest bardzo istotne, a jednym z obowiązków pracodawcy w tym zakresie jest zapewnienie szkolenia BHP pracownikom.
Szkolenia BHP dla nauczycieli
BHP jest bardzo szerokim pojęciem, a przestrzeganie zasad związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy dotyczy wszystkich pracodawców. Przepisy BHP obowiązują nie tylko w firmach, przedsiębiorstwach oraz wszelkiego rodzaju zakładach pracy, ale także w placówkach medycznych oraz w placówkach oświaty. Zachowanie odpowiednich zasad BHP w szkole obowiązuje nauczycieli oraz innych pracowników placówki. Szkolenia BHP dla nauczycieli są przeprowadzane przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów zatrudnianych przez firmę działającą w branży BHP. Szkolenie BHP jest obowiązkowe dla nauczycieli, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na szkodliwe dla zdrowia czynniki. Okresowe szkolenie powinni przejść także nauczyciele, których praca wiąże się z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Okresowe szkolenia BHP dla nauczycieli posiadają ważność pięciu lat. Ukończenie okresowego szkolenia BHP jest istotne zwłaszcza dla tych pracowników oświaty, którzy posiadają styczność z różnymi niebezpiecznymi substancjami.