Czy przejść szkolenie z bhp jest trudno? - ppoż

kursy bhp warszawa

Są obeznane z tematem i potrafią

W każdym zakładzie pracy bezpieczeństwo pracowników jest bardzo ważnym aspektem. Dlatego szkolenia bhp powinno się zlecać firmom, które specjalizują się w danej dziedzinie. Są obeznane z tematem i potrafią przekazać niezbędną wiedzę

Czy przejść szkolenie z bhp jest trudno? - ppoż kursy bhp warszawa
w prosty i przejrzysty sposób. Te trudne zagadnienia są bardzo istotne, bo mogą uratować komuś życie lub zdrowie. Pierwsza pomoc na miejscu wypadku zazwyczaj jest udzielana, nie przez specjalistów, lecz przez świadków, którzy powinni posiadać, chociaż podstawową wiedzę, jak udzielić niezbędnej pierwszej pomocy, zanim zjawią się profesjonaliści. Przeszkolonym powinien być każdy pracownik, zarówno w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy na swoim stanowisku, jak i z udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym oraz powinno się także posiadać niezbędną wiedzę o przepisach przeciwpożarowych. Szkolenia ppoż może danemu zakładowi pracy udzielić nawet najbliższa jednostka straży pożarnej, aby w razie czego wiadomo było, jak działać, zanim zjawią się odpowiednie służby ratunkowe.


Nieodłączna jest także pierwsza pomoc pokazywana

Szkolenia bhp to obecnie rutyna w funkcjonowaniu wszelkich firm, szkół i innych placówek. Prawie zawsze obejmują przygotowanie przeciwpożarowe (ppoż). Uczestnicy poznają wówczas lub utrwalają w pamięci wszelkie symbole i znaki używane podczas procesu ewakuacji, a także oznaczenia produktów toksycznych, łatwopalnych i niebezpiecznych. Nieodłączna jest także pierwsza pomoc, pokazywana zazwyczaj krok po kroku przez ratowników medycznych. Czasem zdarza się, że uczestnicy są zdania, że już wszystko wiedzą i nie ma sensu przerabianie co roku tego samego. Nic bardziej mylnego, powtórka raz do roku jest absolutnym minimum z zakresu wiedzy, która ma służyć do ratowania zdrowia i życia w razie zagrożenia. W sytuacjach niebezpiecznych człowiek reaguje instynktownie i odruchowo. Jeżeli nie wejdą nam w nawyk pewne zachowania, okaże się, że w kryzysowej sytuacji w głowie zastaniemy pustkę. Z tego powodu kursy i szkolenia bhp są nie tylko obowiązkową inwestycją, ale i ułatwieniem i usprawnieniem codziennej pracy.


Istota szkoleń BHP

Każdy, kto otrzymuje zatrudnienie w nowej dla siebie firmie, praktycznie z biegu jest kierowany na dwa szkolenia - szkolenie ppoż oraz szkolenie bhp. To drugie ściśle nawiązuje do tematu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (z pierwszych liter tych czterech słów wziął się zresztą skrót "BHP"). Szkolenie zalicza się do grupy kursów obowiązkowych. Każdy pracownik musi wziąć w nich udział. Jest to podstawa dla prawidłowego wywiązywania się z zawodowych obowiązków.

A co właściwie dają szkolenia bhp i jakie informacje są na nich przekazywane? Czego pracownicy mogą się z nich dowiedzieć i czy ta wiedza rzeczywiście okaże się dla nich przydatna? Otóż szkolenie tego rodzaju skupia się głównie na podstawowych zasadach i przepisach, dzięki którym można uniknąć wypadków i innych niepokojących sytuacji w miejscu pracy. Wsparciem dla programu szkolenia jest pierwsza pomoc, która uczy z kolei, jak reagować i co robić, gdy już do tego wypadku dojdzie. Pracownicy, którzy zdobędą tę wiedzę, automatycznie poczują się bezpieczniej.


W tym momencie pracownik dostaje szereg

I szkolenia ppoż, i kursy bhp zawsze rozpoczynają się dłuższym wstępem. Ten etap skupia się głównie na opisywaniu podstawowych praw i obowiązków poszczególnych pracowników oraz ich pracodawcy. Następnie przechodzi się już do głównej części szkolenia. W tym momencie pracownik dostaje szereg praktycznych informacji na temat swojego miejsca pracy i dowiaduje się, jakie zagrożenia mogą na niego czyhać. Oczywiście jednocześnie szkolenia bhp dają mu szereg wskazówek i porad na temat tego, jak może sam zminimalizować to ryzyko wypadku i jak może zapewnić sobie samemu większe bezpieczeństwo. W tej części pojawia się również pierwsza pomoc, gdyż przy okazji podawania przykładów zagrożeń od razu mówi się o tym, jak im zaradzić, gdy już jakimś cudem do nich dojdzie. Każdy pracownik powinien potrafić udzielić pomocy osobie chorej lub rannej. Oczywiście nikt nie mówi o tym, by zszywać zranionego pracownika na miejscu, ale każdy musi umieć zrobić podstawowy opatrunek czy np. wykonać sztuczne oddychanie.